Daugiabutis namas –trijų ir daugiau butų gyvenamasis namas. Daugiabučiame name gali būti ir negyvenamųjų patalpų –prekybos, administracinių, viešojo maitinimo ir kitų.
Pagrindinis administratoriaus uždavinys –administruoti namo bendrojo naudojimo objektus –užtikrinti jų priežiūrą pagal teisės aktų nustatytus privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus, įgyvendinti namo butų ir kitų patalpų savininkų (toliau ‒patalpųsavininkai) su bendrąja nuosavybe susijusius sprendimus ir pavedimus, priimtus pagal LR Civilinį kodeksą, jiems atstovaujant.
Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratoriaus veiklos, susijusios su administruojamu namu, ataskaita. Administratorius turi pateikti tokius duomenis kaip gyventojams priskaičiuoti mėnesiniai mokesčiai, susidarę įsiskolinimai, sukauptos lėšos namo bendrojo naudojimo objektams atnaujinti, atnaujinimo darbų planų įvykdymo rezultatai ir kita.
Daugiabučio namo priežiūros metinis ūkinis -finansinis planas–namo administravimo, techninės priežiūros, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros, žemės sklypo priežiūros paslaugų, ilgalaikiame atnaujinimo plane numatytų bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo, kitų su administruojamu namu susijusių paslaugų, darbų ir išlaidų jiems atlikti planas.
Statinio techninės priežiūros tikslas –užtikrinti Statybos įstatymo bei statybos techninių reglamentų nustatytus statinio esminius reikalavimus per visą statinio ekonomiškai pagrįstą naudojimo trukmę.
Statinio techninę priežiūrą organizuoja statinio naudotojas ūkio būdu arba sutarties pagrindu paskirdamas statinio techninį prižiūrėtoją. Statinio techninę priežiūrą sudaro:
nuolatinis statinio būklės stebėjimas;
statinio periodinės ir specializuotos apžiūros;
pastebėtų statinio būklės defektų šalinimas;
remonto (paprastojo arba kapitalinio) organizavimas.
Kaupiamosios lėšos –tai gyventojų sutaupyti (sukaupti) pinigai planuojamiems namo atnaujinimo (remonto) darbams. Pastarosios lėšos gali būti naudojamos tik tiksline paskirtimi –namo bendrojo naudojimo objektų (stogo, sienų, laiptinių langų, šildymo mazgo ir pan.) remontui. Šiuos remonto darbus būtina planuoti parengiant ilgalaikių darbų planą, kuriame numatomi konkretūs darbai, planuojamas jų įgyvendinimas laike, apskaičiuojamas lėšų poreikis, numatomas kaupimo terminas ir lėšų kaupimo įmokos dydis. Pagal naująją Lėšų kaupimo, jų dydžio apskaičiavimo ir sukauptų lėšų apsaugos tvarką numatyta, kad mėnesinė gyventojų įmoka neturi viršyti 5 procentų minimalios mėnesinės algos. Naujojoje lėšų kaupimo tvarkoje nustatytas ir lėšų kaupimas nenumatytiems bendrojo naudojimo objektų defektams, gedimams šalinti, avarijoms likviduoti. Numatyta, kad ši minimalioji kaupiamoji įmoka neturėtų viršyti:
- daugiabučiams namams, kurių naudingasis plotas iki 3000 kv.m, –0,05 Eur/kv.m/mėn.;
- daugiabučiams namams, kurių naudingasis plotas 3000 kv.m ir daugiau, –0,03 Eur/kv.m/ mėn.
Atsiskaityti galite įprastai fizinėse įmokų priėmimo vietose:
- Kredito unijoje
- Maximos kasose
- Lietuvos pašto skyriuose
- Loterijos „Perlas“ terminaluose
Arba:
Darydami vietinį pavedimą į mūsų įmonės sąskaitą "Swedbank " AB LT707300010149127566 arba „Luminor Bank“ AB LT654010043300010798, būtinai mokėjimo paskirtyje nurodykite mokėtojo kodą.
Sąskaitas galite apmokėti per Perlas GO programėlę.
Perlas Go – mobilioji programėlė skirta patogiam ir nemokamam periodinių ir pavienių sąskaitų apmokėjimui. Su Perlas Go galėsite vienoje vietoje apmokėti sąskaitas už Jums suteiktas paslaugas.
Gyventojai turi teisę grąžinti jiems suteiktą kreditą (ar jo dalį) anksčiau laiko t.y. netaikant jokių papildomų mokesčių. Anksčiau laiko grąžinamą kreditą sudarys – grąžinamo kredito dalis, atidėtų palūkanų suma ir einamųjų palūkanų suma einamuoju laikotarpiu. Butų ir kitų patalpų savininkai norintys grąžinti kreditą su priklausančiomis palūkanomis turi informuoti būsto administratorių.
Pasibaigus daugiabučių renovacijai gyventojai turės grąžinti lengvatinį kreditą su priklausančiomis palūkanomis. Priklausomai nuo finansavimo įstaigos ir kredito grąžinimo sąlygų gali būti taikomas anuitetinis arba linijinis kredito grąžinimo metodas. Mokant už kreditą anuitetiniu būdų mokėjimai paskirstomi vienodai visam laikotarpiui, o taikant linijinį grąžinimo metodą – mokėjimai su laiku mažėja.
Kreditas už atnaujinimo (modernizavimo) darbus apskaičiuojamas priklausomai nuo buto ar kitų patalpų ploto tenkančio bendrosioms investicijoms ir individualių investicijų (pvz. Jūsų bute buvo keičiami langai). Kreditas už atnaujinimo (modernizacijos) darbus mažinamas suteikus valstybės paramą ir kompensavus atitinkamą procentinę dalį investicijų, tenkančių investicijų plane nurodytoms energetinį efektyvumą didinančioms priemonėms. Valstybės paramos dydis priklauso nuo tuo metu galiojančių teisės aktų reglamentuojančių daugiabučių namų renovacijos procesą.
Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai, kurie turi teisę į būsto šildymo išlaidų ir išlaidų karštam vandeniui kompensaciją ir norintys, kad jiems butų apmokėtas kreditas su priklausančiomis palūkanomis už daugiabučio namo atnaujinimą (modernizavimą) turi kreiptis į seniūniją dėl kredito ir palūkanų už daugiabučio namo atnaujinimą (modernizavimą) apmokėjimo. Kreipiantis į seniūniją pažymos reikia pristatyti informacinį pranešimą dėl preliminarių investicijų ir kredito paskirstymo tenkančio butui/patalpai (jį pateikia būsto administratorius).